.
Това е най-разпространената дограма не само заради по-ниската си цена, но също и поради някои други качества. Тя е изградена от поливинилхлорид. PVC-то притежава сравнително добри топлоизолационни свойства, поради добрия си коефициентът на топлопроводимост. Изработката и монтажът са по-лесни в сравнение с алуминиевата дограма, тъй като ПВЦ-то е по-гъвкаво. Поддръжката също е елементарна, почистването става с кърпа и препарат. Кондензирането на влагата е в пъти по-малко при PVC дограмата, ако я съпоставим с нейния алуминиев братовчед. Недостатък при PVC-то е по-слабата й здравина и устойчивост на резки климатични промени. Животът на дограмата от поливинилхлорид е не повече от 25-30 г. Има голямо разнообразие от фурнирни покрития на дървесни цветове като венге, махагон, златен дъб, тъмен дъб и други. Характерното при нея са камери. Това са броя въздушни кухини между вътрешната и външна стена на профила. Произвеждат се предимно профили с 3, 4, 5, 6 и 7 камери. На пазара се предлагат всякакви марки. За по-висок клас се смятат „Кьомерлинг“ и „Декьонинк“. При тях коефициентът на топлопреминаване е 1.3, профилът е по-здрав и по-качествен. Дебелината на външните стени е 3 мм. Salamander и Schuco също са реномирани. За среден клас се считат Aluplast, Rehau, Trocal. Има и по-евтини профили, но както е известно – ниското качество води до проблеми. Евтиният профил се усуква с времето. Стандартните бели профили, започват да пожълтяват и губят блясъка си. Много производители на дограма пестят от армировка, слагат евтини дръжки, тънък профил, слаб обков, некачествени дистанционери и тн. Уплътненията не са добри, което води до топлинни загуби и духане от прозорците.
.
Aлyминият e мaтepиaл, ĸoйтo ce e дoĸaзaл ĸaтo нeпoдaтлив нa peзĸи и шиpoĸи тeмпepaтypни paзлиĸи, ĸaтo тoй зaпaзвa cвoитe ĸaчecтвa дopи пpи изĸлючитeлнo гopeщoтo лятo и cтyдeнa зимa. Животът на алуминиевата дограма е близо 50 г., два пъти повече от този на PVC-то, следователно и цената му е по-висока. И тук поддръжката е лесна. Прекъснатият термомост на алуминиевата дограма я доближава по cвoйcтвa мaĸcимaлнo близĸo дo тeзи нa PVC-то. Без прекъснат термомост се препоръчва само за вътрешни врати и витрини, където не се налага топлоизолиране. Цветовата гама тук е голяма, като към нея има редица ефекти. Ще срещнете най-различни цветове и текстури, които отговарят на най-разпространените дървесни видове използвани в обзавеждането. Алуминиевата дограма не променя визията си с времето. Ocвeн тoвa aлyминият e мaтepиaл, ĸoйтo ce дъpжи изĸлючитeлнo aдeĸвaтнo пpи възниĸвaнe нa пoжap или зeмeтpeceниe. И вce пaĸ нaй-cepиoзнoтo пpeдимcтвo нa aлyминиeвaтa дoгpaмa е нeйнaтa здpaвинa, ĸoeтo я пpaви пpeдпoчитaн вapиaнт зa тeжĸи ĸoнcтpyĸции и високи сгради, ĸъдeтo здpaвинaтa нa мaтepиaлa e oт изĸлючитeлнo знaчeниe зa цялaтa cтpyĸтypa. Технологията на изработка на алуминиевата дограма е малко по-различна от тази на PVC-то. При алуминия по ъглите имаме сглобки, докато пластмасовата се лепи. Основният недостатък при алуминиевата дограма е, че профилът е относително студен и е възможна появата на конденз. Друг минус е появата на шупли по повърхността на дограмата в среда с висока соленост, да речем близо до морето. От марките, които предлагат алуминиева дограма по-известните са Etem, Schuco, Alumil, Altest.
.
Дървената дограма е безпорно фаворитът при дограмите. Но и цената й е оправдано по-висока. Едно от най-големите предимства при дървената дограма е нейния естетичен вид. Прозорците от истинско дърво се съчетават прекрасно с мебели, врати, паркети и тн. Дървото е най-добър естествен изолатор и има функцията да диша, като пропуска бавно въздуха през микропори, което значително намалява появата на конденз. Разбира се, има значение какво е дървото. Най-разпространената дограма у нас е от иглолистни дървета на по-достъпна цена. При нея проблемът е, че чамът в България е силно смолист и е възможно сълзене на дървото, което нарушава лаковото покритие. В Европа от иглолистните дървета най-предпочитаното дърво е смърч, понеже има значително по-малко смола за разлика от бора. По-висок клас дървесина е тропическата, тя е най-оптимална за нашите географски ширини. За едно от най-добрите и скъпи решения се смята дървесината от дъб. От изключително значение е самото третиране на дървото в заводски условия. Подлежи на няколко вида покрития. Дървото се потапя в специални вани. Импрегнирането защитава от появата на плесен, мухъл, термити и тн. Цветовите гами при дървото също са разнообразни. Основен недостатък е по-високата цена. Дървената дограма е два пъти по-скъпа от PVC-то и поне път и половина по-скъпа от алуминиевата. Срокът за изработка отнема значително повече време, понеже профилите не са готови и има известен период при съхненето на лаковите покрития. Друг минус е скъпата и трудна поддръжка на дървото.
.
Изборът на стъклопакет е не по-малко важен от този на самия профил. Все пак стъклото заема съществена част от целия прозорец. От значение е дебелината на стъклата. Примерно при стандартния стъклопакет и двете стъкла са с дебелина 4 мм. Това прави шумоизолацията около 32 децибела. За сравнение при дебелина от 6 мм поне на едното стъкло шумоизолацията става 35 децибела – разлика, която определено се усеща. Общата ширина на един такъв стъкопакет е 24 мм, като дебелината на дистанционера е 16 мм. Ако пък се сложи троенстъклопакет, проблемът с външния шум се свежда до минимум. Има и стъклопакети с газ аргон, който служи за допълнителна топло- и звукоизолация. Стъклопакетите са няколко вида, като най-разпространени са:
.
Това е стандартен стъклопакет, без допълнителни екстри и подобрения. Цената му е най-атрактивна, но за сметка на това е слаб изолатор. Обикновено под „бяло/бяло/“ се подразбира съвсем обикновено стъкло с бял профил на дограмата.
.
Това е така нареченото К-стъкло. Този тип стъкло отразява 70% от излъчваните от уредите за отопление топлинни лъчи, като по този начин те не излизат от помещението и топлото се задържа. През лятото стъклото отразява слънчевите лъчи и така възпрепятства навлизането им в сградата, благодарение на това държи температурата по хладна. КА стъклото е подходящо за помещения, в които влиза по-малко слънчева светлина – например за стаи със северно изложение. От друга страна, КА стъклото създава лек „парников” ефект и може да доведе до нежелани резултати, когато се поставя в по-слънчеви помещения.
.
Подобен на К-стъклото, представлява по-нататъшно развитие на нискоемисионното стъкло, с по-добри показатели, особено през лятото. Стъклопакетът с всесезонно стъкло предлага по-висока термоизолация в сравнение с обикновените стъклопакети. Благодарение на функцията „соларен контрол“, всесезонното стъкло отразява два пъти повече слънчева енергия в сравнение с един нормален стъклопакет. Четири сезона е подходящо решение при пасивните къщи.
.
Това е многослойно ламинирано стъкло. Слоевете стъкло се свързват с различни видове смоли. То е значително по-здраво от другите стъкла. Ако при силно натоварване стъклото се счупи, парчетата остават залепени, така че не може да се нараните. Триплексът има добра шумоизолация, понеже енергията на звуковите вълни се поглъща от еластичния смолист слой. Подходящ при опит за проникване с взлом.